Главная » Статьи » Одесская Рихтериана

Повернути Одесі Святослава Ріхтера.

Интервью Ю.Б.Дикого корреспондентке

НЕМЕЦКОЙ РАДИОСТАНЦИИ "DEUTSCHE WELLE"

Ольге Веснянке, Київ-Одеса

Повернути Одесі Святослава Ріхтера. До 20 березня - річниці з дня народження.

20 березня 1915 у Житомирі народився видатний піаніст Святослав Ріхтер. Наприкінці лютого 2009 року в ефірі радіо "Німецька хвиля" вийшов мій матеріал про С. Ріхтера і Одесу. Це сталось завдяки зустрічі з Юрієм Диким - головою місії Давида Ойстраха та Святослава Ріхтера, піаністом, професором Одеської консерваторії, який закохав мене у Святослава Ріхтера - віртуоза, легендарну постать і людину з трагічною долею.


Повернути Одесі Святослава Ріхтера.

Як Одеса й Україна вшановує видатних музикантів, які народилися й формувалися в Україні? Чи буде мраморна скульптура піаніста зі світовим ім'ям Святослава Ріхтера стояти поруч з Оперним театром Одеси, чи побачать українці біографічний фільм про такого Ріхтера, про якого не розповідали радянські мистецтвознавці? Відповіді на ці питання у розмові з професором Одеської консерваторії і головою місії Давида Ойстраха та Святослава Ріхтера Юрієм Диким шукала Ольга Веснянка.

Геніальний музикант, тоді ще хлопець, Святослав Ріхтер, зіграв перший свій сольний концерт саме в Одесі, у 1934 році. Народився Светік, як його називали близькі, в 1915 році в Житомирі, в Одесі ж жив разом з батьками й, попри непрості часи, працював над своєю майстерністю - з 1916го по 1941 рік. Це митець і людина з драматичною долею, така ж доля нині супроводжує ім'я Ріхтера й нині. У цьому переконаний одесит Юрій Дикий:

«Біографія Святослава Ріхтера дуже складна, невідома. Бо це була радянська біографія музиканта... Це був мислитель грандіозного світового масштабу. Він напівнімець - напівросіянин... Батько був розстріляний у 41-му році. Мати покинула Одесу разом з німцями. І була зроблена біографія Сталіним, його однодумцями така, вишукана.»

Батько Святослава - Теофіла Ріхтера розстріляли НКВД, та реабілітував Хрущов, після прохання знаменитого сина. Нині на стіні кірхи в Одесі, де органістом був Теофіл Ріхтер, є меморіальна дошка Святославу Ріхтеру. І це чи не єдина згадка про легендарного Маестро в Одесі. Професор Дикий каже, разом з журналістом Юрієм Макаровим працюють над фільмом про Святослава Ріхтера, мають чимало невідомих раніше матеріалів про одеський період його життя:

«Це жива біографія Святослава Ріхтера, і вона пов`язана з Україною - це український митець, як і Давид Ойстрах. Бо мені мій колега, який зараз працює в Мадриді каже: «Ти розумієш, що у Європі їх називають українськими митцями, а Україна не вшановує їх ніяк».

 

Кошти на стрічку надав Гете-інститут у Києві, втім, Юрій Дикий розповідає, що найважливіші зйомки і у Німеччині, і у Москві, де фільмували видатних музикантів - Башмета, Берлінського, завершені, а фільм готовий лише на 90 відсотків. Змонтувати стрічку не можуть, нарікає професор. Він додає - звертався й до Мінкультури, але там лише обіцяли.

Голова Місії Давида Ойстраха і Святослава Ріхтера говорить, ще 2003го, коли був ювілей - 95 років з дня народження Ойстраха, активісти Місії пропопонували, щоби в Одесі зробили два пам'ятники видатним музикантам. Поруч з Оперним, з яким пов'язані імена Ріхтера і Ойстраха. Тим більш, каже Юрій Дикий, у Святослава Ріхтера є скульптура:

«Це дуже детективна історія, ми цю скульптуру шукали майже три роки з відомим журналістом Юрієм Макаровим. До нас звернувся її автор - це Михайло Цвєтков - відомий київський скульптор, який зробив цю скульптуру ще 1987-го року. Скульптура знайдена була під сараєм у місті Яготині, де ніколи не бував Ріхтер. І там вона 17ть років була під стріхою сараю.» 

За словами професора, й донині пам'ятник стоїть, як він каже, «у кущах в Яготині» і чиновницька бюрократія заважає перевезти скульптура Ріхтера до Одеси.Дикий зауважує, Місія працює вже 5 років, її мета - щоби громадськість самотужки могла вирішувати багато культурних питань: питань національної спадщини, питань освіти, питань юридичного захисту працівників культури і мистецтва. А працювати є над чим:

«Одеса - це видатний музичний край. Він має дуже славетні імена - це імена і Ріхтера, і Ойстраха, і Гіггельса, І Костянтина Данкевича... Але такі імена світові, як Святослав Ріхтер, Еміль Гіггєльс, Давид Ойстрах - це імена, які не вшановувалися багато років.» - розповідає голова Місії.

Ольга Веснянка, Київ-Одеса.

Нина Дорлиак и Святослав Рихтер (ф-но). Москва, 1953 (live):

Опісля:

В Кельні, в кав'ярні до мене підійшов літній чоловік з дамою, спитав російською чи ми зі знайомою не зі Львова. Виявилося - музиканти, фортепіанний дует Леонід та Тетяна Щик, еміґрували ще з Союзу, зі Львова, їхали до Ізраїля, а залишились у Німеччині. Зайшла мова про Святослава Ріхтера, ці милі люди розповіли, що намагалися не пропускати його концертів у Німеччині, й завжди був аншлаг, а спогади - теплі. Найбільше Леонід пишався тим, що зміг під час одного з концертів записати гру С. Ріхтера, так би мовити, підпільно. 

Категория: Одесская Рихтериана | Добавил: padre_gabriel (06.02.2013)
Просмотров: 879 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа
Календарь
Яндекс.Погода
Статистика